PirgePirge

Yüzme Bıçağı

34099
Duo Küt Yüzme Bıçağı 12,5 cm
35004
Butcher's Kombina Bıçağı 15,5 cm
31068
Rose Yüzme Bıçağı 12 cm
31069
Rose Kombina Bıçağı 15 cm

Kullanışlı Yüzme Bıçakları

Kesilen hayvanın derisi yüzülürken kullanılan deri yüzme bıçağı, kolay kavranabilen ve kaymayan bir sapa, geniş ağızlı, keskin bir metal kısma sahip olmalıdır. Pirge yüzme bıçakları, yüksek karbon yapılı paslanmaz çelikten oluşur ve iki kez bilenmiş yapılarıyla uygun keskinliğe sahip olur. Ayrıca ideal sertliğin sağlanması için bıçaklara buzul işlem uygulanır. Deri yüzmek için kullanılan en iyi yüzme bıçağı, 12-15 cm uzunlukları arasında yer alır. Pirge kasap bıçakları serisinde yer alan yüzme bıçaklarının, hijyenik plastik enjeksiyondan veya gül ağacı ve venge ağacı gibi doğal ağaçlardan yapılan ergonomik sapları bulunur. Ergonomik saplar bıçağın kolay kavranarak el yormadan ve kaymaz yapısı sayesinde güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kullanışlı yüzme bıçakları özellikle kasapların olmazsa olmazları arasında yer alır.

Yüzme Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Yüzme bıçağı, halk arasında kurban yüzme bıçağı olarak da adlandırılır. Çünkü kasaplar her zaman kullansa da halk içinde genelde kurban kesildiğinde kullanılır. Kesilen hayvanın derisi yüzülürken yüzme bıçağı kullanmak işi kolaylaştırır ve zaman kazandırır. Yüzme işlemi dikkatli bir şekilde yapılarak kişi hem kendine hem de deriye ve ete hasar vermemelidir. Çünkü hasar görmüş derinin değeri oldukça düşeceğinden yüzme işlemi incelik gerektirir. Pirge profesyonel kasap bıçakları arasında yer alan Butcher, Venge, Rose ve Duo serisi yüzme bıçakları metalinin keskinliği ve sap kısmının kaymaz yapısıyla yüzme işlerinizi kolaylaştırır. Yüzme bıçağı kullanılırken diğer elle de deri çekilir. Yüzme işlemi hayvanın ayak bölgesinden yapılan bir kesi ile başlayarak sırasıyla bacak, karın ve başa doğru ilerler. Bacak, boyun gibi bazı bölgelerde bıçak ile ince işçilik yapmak gerekirken karın gibi bazı bölgelerde ise bıçak darbesine gerek olmadan elle çekerek ilerlemek mümkündür. Bu şekilde yüzme bıçağı yardımıyla deri yüzme işlemi başarı ile tamamlanmış olur.

Yüzme Bıçağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bıçak kullanımı dikkat gerektiren bir durum olduğundan yüzme bıçağı kullanırken de dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunur. Yüzme bıçağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

Yüzme bıçağını satın aldığınız zaman ilk kullanımdan önce mutlaka uygun yöntem ile temizliğini gerçekleştirmeniz gerekir.Bıçağı temizlerken çok yüksek sıcaklık ve ağır kimyasallar kullanılmamalı, tazikli su ile durulanmamalıdır. Bu yüzden bulaşık makinesinde yıkamak yerine yüzme bıçağını elinizde yıkamanız önerilir.Bıçağı ılık su ve sabun ile yumuşak bir sünger veya bez yardımıyla yıkayabilirsiniz. Durulamadan sonra ise kuru bir bez ile kurulamalı ve ıslak bırakmamalısınız.Yüzme bıçağı ve yüzme işleminin yapıldığı zemin her kullanımda mutlaka temizlenmelidir. Çünkü çiğ et kesmek bıçakta bakteri bulundurabileceği için en kısa sürede dezenfekte edilmelidir.Yüzme bıçağı çiğ ete temas ettiğinden sebze, meyve kesimi gibi başka bir işlem için kesinlikle kullanılmamalıdır. Her işlem için farklı türde bıçak çeşitleri bulunur. Örneğin; et bıçağı ile et doğrama bıçağı birbirinden farklı işlevlere sahiptir.Bıçağınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eğer yüzme işlemi dışında, kapak açma, vida açma gibi farklı işlemler için kullanmamanız gerekir. Bu işlemler hem bıçağı köreltir hem de bıçağın metaline veya sap kısmına zarar verebilir.

Yüzme Bıçağı Nasıl Bilenir?

Yüzme bıçaklarının uç kısmı genellikle çok sivri olmaz; geniş yuvarlak veya künt uçlu olur. Bu yüzden bileme işlemi yapılırken doğru açı ile bilemek önem taşır. Eğer nasıl bilemeniz gerektiğinden emin değilseniz bıçağınızın daha uzun ömürlü olması için bu işi uzman kişilere bırakmayı tercih edebilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi ve hizmet almak için sitemizin bileme ile alakalı sayfasını inceleyebilirsiniz. Kendiniz bileme işlemini gerçekleştirecekseniz öncelikle bıçağınızın temiz olduğundan emin olun, sonrasında masat yardımı ile bileme işlemini yapabilirsiniz. Bileme işlemi yaklaşık 20 derecelik açı ile bıçağı masata dipten uca sürterek gerçekleştirilir. İşlem sırasında fazla kuvvet uygulamadan bıçağın kendi ağırlığı ile bileme yapılır. Bileme sonrasında bıçağın kenarlarına ufak metal parçalar yapışma ihtimali olduğundan bir bezle silmeden veya yıkamadan elle temas edilmemelidir. İşlem tamamlandıktan ve bıçakla masat temizlendikten sonra ikiside kurulanmalıdır. Islak bırakılan masat ve bıçaklar uzun ömürlü olmaz.

Yüzme Bıçağı Modelleri Nelerdir?

Pirge kasap bıçakları serisinde bulunan farklı yüzme bıçağı modelleri, bıçağın boyutuna, rengine ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Pirge yüzme bıçağı modelleri şöyle listelenebilir:

Venge Yüzme Bıçağı: Venge modeli yüzme bıçağı, doğal venge ağacından üretilmiş kahverengi ahşap sapa sahiptir. Yüksek karbon yapıda paslanmaz çelikten 15 cm’lik metal kısmının ucu küttür.Rose Yüzme Bıçağı: Rose model yüzme bıçağının doğal gül ağacından üretilmiş kahverengi ahşap sapı bulunur. Ucu yuvarlak yapıda olan 12 cm’lik metal kısmı ise paslanmaz çelikten üretilmiştir.Butcher's Kombina Bıçağı: Butcher’s Kombina modeli yüzme bıçaklarının pp plastik enjeksiyondan mavi ve kırmızı sap seçenekleri yer alır. Ucu küt yapıda olan metal kısmı ise 15 cm uzunluğundadır.Duo Küt Yüzme Bıçağı: Duo küt yüzme bıçağı modelinde 12,5 cm uzunluğunda yüksek karbonlu paslanmaz çelikten üretilmiş metal kısım bulunur. Sap kısmı ise sert ppc plastik üzerine yumuşak plastik enjeksiyon şeklinde kaymaz yapıdadır.

Yüzme Bıçağı Fiyatları Nasıldır?

Bıçakta kullanılan çeliğin çeşidine, bu çeliğin sap kısmı içinde ne kadar bulunduğuna, sap kısmında kullanılan maddenin çeşidine, bıçağın boyutuna, bıçağın modeline ve üzerinde yapılan işçiliğe göre yüzme bıçağı fiyatları değişiklik gösterir. Baş kısmı yuvarlak veya künt olan yüzme bıçağı modelleri arasında farklı renkte ve uzunlukta bıçak çeşitleri bulunur. Fiyat değerlendirmesi yaparken kaliteyi göz önünde bulundurmak önemlidir. Kaliteli bir bıçak uzun ömürlü olacağı için daha uzun süre kullanılır ve fiyatı yüksek de olsa aslında daha hesaplı bir tercih olur. Yüzme bıçağı modelleri ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için sitemizdeki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade