PirgePirge

Et Bıçağı

36313
Profi Dilimleme Bıçağı 20 cm
36117
Profi Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
36331
Profi Jambon Bıçağı 36 cm
37311
Gastro Dilimleme Bıçağı 16 cm
37312
Gastro Dilimleme Bıçağı 18 cm
37313
Gastro Dilimleme Bıçağı 20 cm
37314
Gastro Dilimleme Bıçağı 25 cm
37100
Gastro Kasap Bıçağı No. 0 12,5 cm
37101
Gastro Kasap Bıçağı No.1 14,5 cm
37102
Gastro Kasap Bıçağı No.2 16,5 cm
37103
Gastro Kasap Bıçağı No.3 19 cm
37104
Gastro Kasap Bıçağı No.4 21 cm
37105
Gastro Kasap Bıçağı No.5 25 cm
37106
Gastro Kasap Bıçağı No.6 30 cm
37107
Gastro Kasap Bıçağı No.7 35 cm
37117
Gastro Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
37118
Gastro Sıyırma Bıçağı 14,5 cm
Daha Fazla Göster

Et Bıçağı Modelleri

Mutfakların en lezzetli yemek türlerinden biri, şüphesiz et yemekleridir. Et yemeklerinin lezzetini veren ana unsur etin kalitesi ve işleniş şeklidir. Yemeğin pişirilmesine uygun olmayacak şekilde hazırlanan etler, hem lezzetten, hem kaliteden yana sorunlara neden olabilir. Yemeğin lezzet ve kalitesinden ödün vermemek için, eti hazırlarken, özel üretilmiş Pirge et bıçaklarını kullanabilirsiniz. Et türüne, etin kemikli olup olmamasına bağlı olarak değişik ürünler tercih etmek gerekir. Aksi takdirde yiyecekleri kesmek zorlaşacağı gibi, kaza olasılığı ve zaman kaybı da yaşanabilir.

Etleri doğramak, sıyırma bıçağı ile kemik sıyırmak, dilimlemek, fileto bıçağı ile balık hazırlamak amaçlarına yönelik kullanılmak üzere üretilmiş bıçaklardır. Farklı amaçlar için farklı büyüklük ve formlarda olabilirler. Pirge et bıçakları boyları 125 mm-300 mm arasındadır. Formuna göre et doğrama bıçağı ve sıyırma bıçaklarının sivri uçlu modeli de mevcuttur. Sert yapısı ve diğer bıçaklardan kalın sırtı sayesinde baskıdan ziyade kendi ağırlığıyla kesim yapma kolaylığı sağlar. Etleri rahatlıkla kesebilirsiniz. Ayrıca et parçalarındaki istenmeyen kısımların tıraşlanması, etlerin dilimlenmesi için mükemmeldir. 

Et bıçaklarının sapları çeşitli materyallerden üretilmiş olabilir. Plastik saplara sahip olanlar olduğu gibi, kaymaz sap, gül ağacı, ceviz ağacı, venge gibi malzemelerden de üretilmiş olanları mevcuttur. Pirge et bıçaklarında, çelik kalitesi ve sap tasarımı özel bir yer tutar. Doğru kullanım için kişinin eline uygun büyüklüğe ve sap tipine sahip bıçağı seçmesi gerekir.

Pirge et bıçaklarının temizliği yapılırken, malzeme kalitesinin korunması ve ürünün uzun ömürlü olması için, elde yıkanması tavsiye edilir.

Herhangi bir tür et doğranırken, mutfak malzemeleri arasında doğrama bıçakları kullanılır. Pirge doğrama bıçakları farklı şekil ve ebatlarda olabilirler. Modellerin genel olarak sıyırma bıçakları gibi ince ve kavisli değil, daha düz ağza sahip ve daha kalın olması beklenir. Bazı kullanıcılar bu tarzı değil, eğik ağızlı, alt kısmı daha düz gelen bıçakları kullanım açısından daha kolay bulurlar. Bu, kişisel tercih göz önüne alınarak yapılacak bir seçimdir.

Et Bıçağı Fiyatları

Et bıçağı fiyatları şu şekilde değişmektedir; Bıçakta kullanılan çeliğin içeriği zengin ise örnek olarak karbon, krom, vanadyum, silisyum, molibden, vb. kullanılarak yapılan çeliklerin fiyatları daha yüksek olması normaldir. Bu şekilde yüksek kalite kimyasal bileşenler kullanılarak elde edilen çeliklerin ölçüsüne, tasarımına, sap kısmı içindeki çeliğin uzunluğuna, malzemesine, sap yapısı ve işçiliğine göre fiyatları değişebilmektedir. Dolayısıyla her ucuz bıçak, kaliteli bıçak demek değildir. Performansı yüksek bıçaklar teknik değerleri ile hesaplı fiyatlara sahip olabilir. Pirge ürünleri arasından et bıçağı çeşitlerini inceleyebilir, bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz.  

Et Bıçağı Tavsiyeleri

Et bıçakları seçiminde önemli olan bıçağın çelik kalınlığının fazla olmamasıdır. Fazla olması, hedeflenenden farklı büyüklüklerde kesilmiş parçalar elde etmenize sebep olabilir. Ayrıca kalın bıçaklar, özellikle küçük ellere sahip olanlar veya bilekleri ince olan kişiler için, işi zahmetli bir hale sokabilirler. Çelik kalınlığı fazla ince üretilmiş kasaplara özgü et bıçakları ise, etin biraz daha sert kısımlarına gelindiğinde formu değişebilir. Bu durumları önlemek için Pirge et bıçakları ideal çelik kalınlığına sahiptir. Doğrama bıçakları kesinlikle kemik kesmek veya parçalamak için kullanılmamalıdır. Bu, ömürlerinin kısalmasına, keskinliklerinin azalmasına, eğilmelerine sebep olduğu gibi, tatsız kazalara da neden olabilir. Kemik kesmek veya parçalamak için satır kullanılmalıdır.

Mutfakta kullanılan farklı Pirge ekipmanların ortak paydası yapılan işi basitleştirmektir. Bu ürünlerin başında ise bıçaklar gelir. Pişirilecek yemeklerde soyma, doğrama işleri için, meyve ve pişirilmeden yenen yiyecekler için ise parçalama için, işlevine uygun, kaliteli bıçaklar kullanmak gerekir.

Tüm Pirge bıçak çeşitleri içinde, ev bıçağı ve et bıçakları ayrı bir yer teşkil eder. Etin kesimi ve parçalanması, pişirilmesi kadar önemlidir. Genel olarak pişmiş etler, dokulu yapısından ötürü kesimi sebzeler kadar kolay olmayan yiyeceklerdir. Bıçak ete uygun olmadığında, kesim zor ve kazaya açık hale gelebilir. Et kesmek için bıçak seçerken, bu amaca yönelik üretilmiş, tasarımı ete uygun ürünlerin seçilmesi gerekir.

Pirge et bıçakları kategorisinde yer alan başka ürünler de vardır. Et döveceği, zırh et hazırlamak için kullanılan eğik, yarım ay biçimli ve çift saplı bıçaklar, sosis bıçakları, palet benzeri şekilli ağza sahip deri yüzme bıçakları, kurban bıçakları, biftek ve kümes hayvanları - tavuk, hindi, ördek gibi hayvanlar için kullanılan bıçaklar ve tüm bu bıçakları saklamak için kullanabileceğiniz bıçak çantası çeşitleri, ihtiyacınıza uygun olarak seçebileceğiniz ve temin edebileceğiniz ürünlerimiz arasında yer almaktadır.

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade