PirgePirge

Şef Cımbızı

Pirge Şef Cımbızı Çeşitleri

Bir şefe "Issız bir adaya düşsen hangi mutfak gereçlerini seçersin?" diye sorsanız, hiç şüphesiz ki cımbız cevabını duyarsınız. Şef cımbızları, gitmek için tekrar tekrar gün saydığınız yıldızlı restoranlarda bir mutfak gereci olmanın çok ötesinde işlev görüyor. Cımbızlar usta şeflerin adeta birer parmağı olmuş durumda! Şef cımbızları, farklı boyutlarıyla bir maşanın yaptığı her işi yapabiliyor. Üstelik maşaların yapamadığı işlerin dahi üstesinden gelerek şeflerin göz bebeği olmayı başarıyor!

Şef cımbızları, sahip oldukları ince uçlar sayesinde bir balığın kılçığını çıkarmak, tatlı tabağına son bir dokunuş yapmak veya kasenin içine düşen minik yumurta kabuğunu alabilmek için son derece kullanışlı. Özetle; şef bıçağı bir şef için ne kadar kıymetliyse, şef cımbızı modelleri de aynı değeri hak ediyor. Profesyonel bir şeften mutfağa ilk kez girecek olan amatör bir yemek tutkununa kadar, şef cımbızları yemek yapmaya ilgi duyan herkesin ihtiyaç listesinde olması gereken ürünler arasında!

1. Şef Cımbızı Nedir?

Şef cımbızı, uca doğru incelen kıskaçlı yapısı sayesinde mutfakta pek çok işlevi gerçekleştirmeye yardımcı olabilen bir mutfak gereci. Tüm malzemeleri hassas bir şekilde kavrayabilen şef cımbızları, yemek yapma sürecinde titizlik gerektiren işleri kolaylaştırırken özenli tabaklar hazırlamaya da yardımcı oluyor. 

Profesyonel mutfaklarda veya evlerde her gün farklı tarifler hazırlanıyor. Bu tariflerde kullanılan farklı doku ve sertlik oranına sahip çeşitli besinler bulunuyor. Sert besinler el yardımıyla kontrol altına alınabilse de hassas besinler için en az onlar kadar hassas olan yardımcılara ihtiyaç duyuluyor. Tam da bu noktada devreye giren şef cımbızları, soğuk terler akıtmadan kusursuz tarifler ve tabaklar hazırlamaya yardımcı oluyor. 

2. Şef Cımbızı Ne İşe Yarar?

Bir şef için “olmazsa olmaz” denilebilecek mutfak yardımcıları denilince, elbette ki akla ilk olarak şef bıçak seti geliyor. Sebze, et, balık ve ekmek kesmek için özel olarak tasarlanmış şef bıçak setleri, bir şefin mutfaktaki en iyi arkadaşları arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra bir şefin her zaman önlüğünün cebinde taşıyabileceği eşsiz bir yardımcısı daha bulunuyor: Evet, şef cımbızı! Farklı boyutlardaki şef cımbızı çeşitleri, yemek hazırlığının birçok adımında kullanılabiliyor. Örneğin;

2.1. Küçük Boy Şef Cımbızları

Küçük boy şef cımbızları, minik parçalarla baş edebilmek için ideal bir kullanım sunuyor! Bilhassa tatlı tabaklarında tercih edilen küçük boy şef cımbızları, balık ve et sunumlarında da kullanılabiliyor. Öte yandan küçük şef cımbızları, kek yaparken karışımın içine yumurta veya fındık kabuğu düşürme talihsizliğine karşı da çözüm sunuyor. Nitekim bu kabuklar kimi zaman öyle inatçı oluyor ki çay kaşığı çaresiz kalıyor. İşte böyle anlarda, ince ve minik uçlu bir şef cımbızı tarifi kurtarmayı başarıyor!

Peki ya başka? Mesela, hazırladığınız tatlının üzerine minik şekerlemeler ya da çeşitli süslemeler yerleştirmek istiyorsanız da küçük boy şef cımbızlarını kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra balık tabaklarında son anda göze batan kılçıklar ve salata kasesine karışan limon çekirdeklerini ayıklamak için de küçük şef cımbızı çeşitlerinden faydalanabilirsiniz.

2.2. Orta Boy Şef Cımbızları

Orta boy şef cımbızları spatula yerine rahatlıkla kullanılabiliyor. Bir yemeği servis ederken spatula kullanmak bazen istenmeyen kazaların doğmasına neden olabiliyor. Yiyecekler spatuladan kayabiliyor veya spatulaya yapışıp kalabiliyor. Orta boy şef cımbızları sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor! Üstelik bu ebattaki şef cımbızlarıyla kaygan ve yuvarlak besinler dahi kolayca yakalanabiliyor. 

Orta boy şef cımbızları, maydanoz yapraklarının tabağa istendiği gibi yerleştirilmesine yardımcı olurken, yanlış kaba aktarılan bir yumurtayı çıkarma veya buz küpleriyle etkileyici bir sunum hazırlama konusunda da yüksek bir performans sergiliyor. 

2.3. Büyük Boy Şef Cımbızları

Büyük boy şef cımbızları, sağlam yapıları ve uzun boyutları sayesinde maşa işleviyle kullanılabiliyor. Kalın bir antrikot parçasının tavada kolayca çevrilmesine olanak tanıyan bu cımbız çeşitleri, et yemeklerini hassas yeşilliklerle süslemeye de yardımcı oluyor. Sıcak bir tavaya fazla yaklaşmak istemiyorsanız büyük boy şef cımbızları ile tavadaki sebzeleri veya sosisleri dilediğiniz şekilde karıştırabilirsiniz.

3. Şef Cımbızı Nasıl Kullanılır?

Şef cımbızları, işlevselliklerinden dolayı bir mutfakta sahip olunması gereken en kullanışlı aletler arasında! Mikro boyutlardaki hassas yeşilliklerle çalışmıyorsanız dahi şef cımbızına sahip olmanız için pek çok neden bulunuyor. Şef cımbızları genellikle 14 ila 30 santimetre arasında değişen boyutlara sahip oluyor. 

Elinizin eşsiz bir uzantısı olarak hareket edebilen şef cımbızlarını aşağıdaki örnekler veya çok daha farklı amaçlarla mutfağınızın her alanında kullanabilirsiniz!

Makarna Servisi: Çukur bir tabakta kusursuz bir rulo şeklinde duran spagetti sunumlarıyla siz de sıkça karşılaşmış olmalısınız. Şef cımbızıyla bir miktar spagetti'yi tutun, tabağa koyun ve döndürün. Yine cımbızı kullanarak üzerine birkaç yaprak taze fesleğen ekleyin. Böylelikle kısa süre içinde estetiğiyle göz dolduran bir makarna tabağına sahip olabilirsiniz!

Kılçık Ayıklama: Şef cımbızlarını balıkların kılçıklarını çıkarmak için kullanabilirsiniz. Bir elinizi fileto boyunca gezdirirken, diğer elinizdeki cımbızla kılçıkları ayıklayın. Bu sayede balığın formunu bozmadan tüm kılçıklardan kurtulabilirsiniz.

Pasta Süsleme: Yumuşak meyveler, yenilebilir çiçekler veya minik şekerlemeler... Şef cımbızı sayesinde bu süslemelerin tamamını pastalarınızın üzerine kusursuz bir şekilde yerleştirebilirsiniz. 

Otları Ayıklama: Yemek tariflerinde yalnızca tat vermesi amacıyla kullanılan otların bir süre sonra yemekten ayıklanması gerektiğini biliyor olmalısınız. Şef cımbızları sayesinde yemeklerdeki en küçük ot parçalarını bile kolayca ayıklayabilirsiniz.

Tariflerinize eşsiz bir dokunuş katmak için Pirge'nin şef cımbızı fiyatlarını inceleyerek yüksek kaliteli ürünler arasından seçiminizi hemen yapabilir, mikro boyutlardaki hassas besinleri sunumlarınızda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hatta tıpkı sizin gibi sevdiklerinizin de mutfağın yaratıcı dünyasına katılması için onlara isme özel şef bıçağı ve şef cımbızı hediye edebilirsiniz. Yılları aşkın tecrübesiyle Pirge, paslanmaz bıçak ve mutfak gereçleriyle mutfaktaki tüm görevlerinizde daima elinizin altında!

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade