PirgePirge

Sıyırma Bıçağı

35144
Ecco Et Sıyırma Bıçak Seti
38117
Ecco Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
38118
Ecco Sıyırma Bıçağı 14,5 cm
38119
Ecco Sıyırma Bıçağı 16,5 cm
34107
Duo Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
34108
Duo Sıyırma Bıçağı 14,5 cm
34109
Duo Sıyırma Bıçağı 16,5 cm
37117
Gastro Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
37118
Gastro Sıyırma Bıçağı 14,5 cm
37119
Gastro Sıyırma Bıçağı 16,5 cm
37121
Gastro Kıvrık Sıyırma Bıçağı Yarı Esnek 15 cm
39112
Butcher's Sıyırma Bıçağı Kıvrık Sert 12 cm
35023
Butcher's Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
39415
Butcher's Sıyırma Bıçağı Düz 15 cm
36117
Profi Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
31305
Sultan Sıyırma Bıçağı 14 cm
31048
Pro 2002 Sıyırma Bıçağı 14,5 cm
91005
Superior Sıyırma Bıçağı 12,5 cm
91006
Superior Sıyırma Bıçağı 14,5 cm
Daha Fazla Göster

Sıyırma Bıçağı

Sıyırma bıçağının temel işlevi, ette bulunan yağ, sinir ve kemikleri temizlemektir. Sıyırma bıçağı olarak adlandırılan bıçaklar, ince ve sivri uçlu bir tasarıma sahiptir. Kesen yüzeyi kavisli bir şekilde üretilir ve sap uzunluğuna, ele oturuşuna dikkat edilir. Pirge sıyırma bıçağı modelleri arasında boyut farklılıkları vardır. Eğri, düz, tutuş kolaylığı sağlayan, kemik sıyırma işlemi için kullanılan ya da mutfaktaki farklı işlerinizde size yardımcı olacak birçok sıyırma bıçağı modeli Pirge ile mutfağınızda yer alır. Sıyırma bıçağı sivri uçlu tasarıma sahip olduğu için kaburgadan pirzolalık et çıkarılırken, etteki sinir ve yağları ayırırken ve kemiklerin çevresindeki küçük etleri çıkarırken kullanılır.

Sıyırma Bıçağı Serileri ve Özellikleri

Sıyırma bıçakları et açma bıçağı, kasap sıyırma bıçağı gibi birçok farklı model ve seride üretilir. Kasap sıyırma bıçağı kaymayan sap özelliği, yüksek karbonlu paslanmaz çelik yapısı, ince ve sivri tasarımıyla etlerin yağ, sinir ve kemiklerini ayırmak için idealdir. Buzul ısıl işlem uygulanarak optimum sertliğe ulaştırılır. Kasap et sıyırma bıçağı konforlu kullanımıyla etleri pürüzsüz hale getirmek için kullanabilirsiniz. Yağ ve sinir dokularını etten ayırmak için kullanabileceğiniz bir bıçaktır. Farklı model ve tarzlarda üretilir. Bazı ürünler daha minimal tasarımlara sahiptir. Şeflerin mutfakta kullandıkları kemik sıyırma bıçağı ile kasaplar için tasarlanan sıyırma bıçağı, birbirinden farklıdır. Kemik sıyırma bıçağı diğerlerine göre daha oval ve ince bir görüntüye sahiptir. Uç kısımlara gelindikçe bıçağın sivriliği artar.

Kasap serisi arasında olan Superior, 56 HRC çelik sertliği buzul ısıl işlemden geçilerek üretilir. Sap kısmında ABS kullanılır. Böylelikle avuç içerisine tam oturur ve kullanım rahatlığı sağlar. İşlem sırasında kaymaz yapısı sayesinde gönül rahatlığıyla tercih edilir. Sap içerisindeki çelik, uzundur. Dilerseniz isim yazma özelliğinden yararlanarak kendinizin ya da bir başkasının ismini yazdırabilirsiniz. Venge serisi de 56 HRC çelik sertliğine sahiptir. 5 yıl paslanmaz çelik garantisi vardır. Sap malzemesi olarak doğal ahşap venge ve gül kullanılır.

Sıyırma Bıçağı Modelleri Nelerdir?

Et sıyırma bıçağı şeflerin ve kasapların kullanımında farklılık gösterir. Et bıçağı adı altında insanlara sunulur. Bazı modeller ev içerisindeki daha küçük etlerde kullanmak için uygunken bazı modeller, kasapların kullanabileceği ürünlerdir. Minimal, ince ve uzun olan bıçak modelleri ev ortamında kullanmak için uygundur. Kemik sıyırma bıçağı keskin olduğu için kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Sık kullanılan sıyırma bıçağı modelleri şu şekildedir:

Ev kullanımına uygun olan modelde yüksek karbonlu paslanmaz çelik kullanılır. İki kez bilenmiş ve parlatılmış kesici ağzı olan bir bıçaktır. Doğal venge ağacından üretilen sapı sayesinde ergonomik tasarımı vardır. Kaymaz yapısı sayesinde güvenle kullanılabilir.Duo sıyırma bıçağı şeflerin kullanabileceği bıçaklar serisindedir. 12,5 cm boyutu sayesinde kemiksiz, yağsız ve sinirsiz etler elde etmek için kullanılır. Burun kısmına doğru daralan bir tasarıma sahiptir. Yüksek karbonlu çelik yapısı sayesinde uzun süre kullanım için uygundur.

Sıyırma Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Kemik sıyırma bıçağı, etleri kemikten ayırmak için ihtiyaç duyulan bıçak türüdür. Et sıyırma bıçağı şu şekilde kullanılır:

Sıyırma bıçağında ilk olarak sap kalitesinin kontrol edilmesi gerekir. Kemiklerden et ayırırken elin kaymaması önemlidir.Sağ ya da sol elin baş parmağı ve işaret parmağı ile bıçak tutulur.Diğer parmaklardan destek alınacağı için parmakların keskin bölgede olmamasına dikkat edilir.Ucu sivri ve ince olduğu için rahatlıkla kullanılabilir.Baskı yapmadan yavaşça kullanmak gerekir. Keskin bir yapıya sahip olduğu için etinizi yağ, sinir ve kemikten kısa sürede ayırır.

Sıyırma Bıçağı Nasıl Temizlenir?

Sıyırma bıçağı şu şekilde temizlenir:

Sıyırma bıçağını elde, ılık su ve bıçak yüzeyine zarar vermeyecek bir bez yardımıyla temizlemeniz gerekir.Bıçağınızı temizlerken su ayarını iyi yapmalısınız. Çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Böylelikle çelik malzemenin zarar görme ihtimalini minimuma indirebilirsiniz.Kasap sıyırma bıçağını yıkadıktan sonra hemen kurutmanız gerekir.

Sıyırma Bıçağı Nasıl Bilenir?

Mutfağınızda kullandığınız bıçakların iyi kesmesi ve maksimum performans gösterebilmesi için keskin olması gerekir. Sıyırma bıçağını da kullanmadan önce bilemek, kullanım kolaylığını artırır. Bıçakların bilemek için iyi kesmemesi yeterli bir ölçüttür. Sıyırma bıçağı dışında kullandığınız bıçakları da gönül rahatlığıyla bileyebilirsiniz. Bileme işlemi için farklı yollardan yararlanabilirsiniz. Bileme işlemi şu şekilde yapılabilir:

 İlk olarak bileme taşını yöntemini deneyebilirsiniz. Kolay bir yöntem olduğu için insanlar tarafından sık tercih edilir. Bileme taşı dikdörtgen bloktan ibarettir ve bıçak yüzeyini keskinleştirir.Bileme işlemi yapmadan önce suya batırarak bıçağı hazır hale getirebilirsiniz.20 derecelik açı ile bıçağınızı tutarak taşa sürtmeniz gerekir. Bileme esnasında taşta kuruluk hissederseniz bir miktar su ile ıslatabilirsiniz.

Bir başka bileme yöntemi ise masat kullanmaktır. Masat sayesinde bıçağınızın uç kısmını düzeltebilirsiniz.

Masatla bıçak bilerken ilk olarak sert bir zemine masatı yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra tutacak kısmından sıkıca tutulur.Bıçağın kalın kısmı 15 - 20 derecelik açı ile masata yaslayarak aşağı ve yukarı hareket ettirilir. Bu işlem bıçağın en kalın kısmından en sivri ve ince olan kısma kadar bıçağın tamamına uygulanır.

Kemik Sıyırma Bıçağı Fiyatı

Kemik sıyırma bıçağı fiyatı birçok etkene göre değişiklik gösterir. Bıçakta kullanılan çeliğin içeriği, sap tasarımı, bıçak uzunluğu gibi özellikler fiyatları belirleyen temel unsurdur. Krom, karbon, vanadyum, molibden vb. maddelerin kullanıldığı çeliklerin fiyatı diğer bıçaklara göre daha yüksektir. Kimyasal bileşenlerin kullanıldığı çeliklerde tasarım, sap kısmı, çelik uzunluğu ve sap yapısı fiyat değişikliğine neden olur. Siz de Pirge kalitesi ile üretilen et açma bıçağı, sıyırma bıçağı, kemik sıyırma bıçağı gibi ürünlerden yararlanarak mutfağınızda kolaylığı yakalayabilirsiniz. Pirge kalitesini et yemeklerinde hissetmenizi sağlayacak olan et bıçaklarına göz atabilir ve deneyimleyebilirsiniz!

Sıyırma bıçağı fiyatları şu şekilde değişmektedir; Bıçakta kullanılan çeliğin içeriği zengin ise örnek olarak karbon, krom, vanadyum, silisyum, molibden, vb. kullanılarak yapılan çeliklerin fiyatları daha yüksek olması normaldir. Bu şekilde yüksek kalite kimyasal bileşenler kullanılarak elde edilen çeliklerin ölçüsüne, tasarımına, sap kısmı içindeki çeliğin uzunluğuna, malzemesine, sap yapısı ve işçiliğine göre fiyatları değişebilmektedir. Dolayısıyla her ucuz bıçak, kaliteli bıçak demek değildir. Performansı yüksek bıçaklar teknik değerleri ile hesaplı fiyatlara sahip olabilir. Pirge ürünleri arasından mutfak bıçak seti ve sıyırma bıçağı çeşitlerini inceleyebilir, bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz.  

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade