PirgePirge

Fileto Bıçağı

49002
Classic Fileto Bıçağı 16 cm
38309
Ecco Fileto Bıçağı Esnek 16 cm

Fileto Bıçakları

Yemek yaparken hızı artırmanın yolu, hazırlık aşamasını kısaltmaktan geçer. Profesyonel şefler gibi yemek yapmak isteyen bir kişi, duruma uyum gösterecek ekipman kullanmalıdır. Eldeki malzemeye uygun Pirge bıçak kullanarak, hem görsel yönü yüksek bir yemek hazırlamayı, hem de bu işi kısa bir süre içinde tamamlamayı sağlayabilirsiniz. Nazik bir işlem olan fileto çıkarmaya sıra geldiğinde, uygun bıçağın önemi daha da artar.

Pirge şeflere özel fileto bıçak modelleri, geniş kullanım alanları ile mutfakta başrollerden birini oynar. Boyları 160 mm-250 mm arasındadır. Balıktan tavuğa, deniz ürünlerinden ete çok sayıda yiyeceğin, pişirmeye hazırlık evresinde yardımcı olurlar. Sadece fileto etin kullanılabildiği tariflerde ise vazgeçilmezdirler.

Şeflere göre fileto çıkarmaktan anlaşılan, sadece herhangi bir tür etin kemiklerinden ayrılması olarak bilinir. Aslında bu işlem, balıkları pullarından ayırmak, etin derisini çıkarmak, kemik veya kılçıklarından ayırmak, büyük kemiklere sahipse bunları eti delmeden sıyırma bıçağı ile sıyırmak gibi pek çok aşamayı kapsayan bir işlemdir. El becerisine dayalı olduğu kadar, iyi bir bıçak kullanımı da gerekir. Herhangi bir kesme bıçağı ile fileto çıkarılamaz. Hangi çeşit et kullanılacaksa onun için özel üretilmiş Pirge fileto bıçağı kullanmak, hem kullanıcıyı korur, hem de yapılacak işi kolaylaştırır.

Fileto Bıçağı Nedir?

Pirge fileto bıçakları pek çok farklı amaç için üretilmiştir. Balık sıyırma ve kılçık ayıklama için özel ağızlı olanlar, temiz ve kılçıksız balık fileto ayırmak için kullanılırlar. Tavuk kemiklerini ayırmak için veya et kemiklerinden hatasız şekilde kurtulmak için olan çeşitler, balık bıçağı için kullanılan modellerden çok az bir farkla daha kalındır. Özel V tasarıma sahip, düz ağızlı balık ayıklama bıçakları, kalkan balığı gibi daha spesifik türlerin filetolarını çıkarmak için hazırlanmışlardır. Küçük bir kama görüntüsündeki istiridye ayıklamak için olanlar, istiridye, midye, deniztarağı gibi deniz canlılarının kabukları açmak ve filetosunu almak için kullanılmaktadır.

Şekil olarak da farklı amaca yönelik, farklı tasarımlarıyla diğer bıçak çeşitleri içinden ayrılan Pirge fileto bıçakları da bulunmaktadır. Kavisli ve esnek bir yapıya sahip fileto bıçakları bulunabildiği gibi, normalden daha dar ve küçük alanlarda çalışmak için daha dar ağızlı, büyük et parçaları ve büyük kemiklerde çalışmak için daha geniş ağızlı, kaydırmaz sapa sahip, parmak koruyuculu gibi farklı pek çok çeşit de bulunur. Ürün çeşitlerimiz arasından amacınıza yönelik bir ürünü bulabilir, size uygun birini tercih edebilirsiniz.

Fileto Bıçağı Nasıl Olmalı?

Pirge fileto bıçakları şekil olarak ince, uzun ve ucu hafifçe yukarı kalkık biçimiyle diğer bıçaklardan ayrılırlar. Yapısının bu şekilde olmasının sebebi, sivri ucuyla et ve kemik arasından kolayca girebilmesi, girdikten sonra keskin ve ince kenarıyla hasar vermeden ve hızlıca kesime devam edebilmesidir. Hangi malzemeden imal edilmiş olursa olsun, fileto bıçağında vazgeçilmez bir özellik de esnekliğidir. Baskı yapıldığında kırılmadan rahatça esneyebilen ürün, kusursuz fileto çıkarma işlemini sağlar. Tavuk gibi yumuşak ve esnek deriye sahip etlerde, deri ile et arasında hızlıca girip, istenmeyen deriden kurtulmak için kullanılır. Bazı yağlı etlerde, etin kendisinden kayıp olmadan, rahatsız edici yağ tabakasından kurtulmak için de kullanılır. İnce keskin yapısı ve esnekliğiyle, yağ tabakasına saplanıp kalmadan, ileri geri ittirme sırasında şekil bozukluğu yaratmadan bu parçaları kolaylıkla ayırır.

Pirge fileto bıçağıyla çalışırken güvenlik ön plana alınmalıdır. Bunun için baskıya dayanıp esneyebilen modeller özellikle tercih edilir. Bu kategoride malzeme olarak esnek çelik tercih edilir. Sap tasarımları elin tam kavrayacağı ve kaymayacağı biçimde yapılır. Çelik, kaymaz plastik ve perçinli sap seçenekleri mevcuttur. Genel olarak ince çalışılan bir iş olduğundan, fileto bıçaklarının tasarımına parmak koruyucu bir kısım da eklenmiştir.

Fileto Bıçağı Fiyatları 

Fileto bıçağı fiyatları şu şekilde değişmektedir; Bıçakta kullanılan çeliğin içeriği zengin ise örnek olarak karbon, krom, vanadyum, silisyum, molibden, vb. kullanılarak yapılan çeliklerin fiyatları daha yüksek olması normaldir. Bu şekilde yüksek kalite kimyasal bileşenler kullanılarak elde edilen çeliklerin ölçüsüne, tasarımına, sap kısmı içindeki çeliğin uzunluğuna, malzemesine, sap yapısı ve işçiliğine göre fiyatları değişebilmektedir. Dolayısıyla her ucuz bıçak, kaliteli bıçak demek değildir. Performansı yüksek bıçaklar teknik değerleri ile hesaplı fiyatlara sahip olabilir. Pirge ürünleri arasından fileto bıçağı çeşitlerini inceleyebilir, dilerseniz mutfak bıçak seti çeşitlerimizle birlikte bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz.

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade