PirgePirge

Et Açma Bıçağı

38131
Ecco Et Açma Bıçağı Sivri 35 cm
35016
Butcher's Et Açma Bıçağı 40 cm
37092
Gastro Et Açma Bıçağı 35 cm

Et Açma Bıçağı

Kullanım sonrasında yeteri kadar temizlenmeyen et açma bıçakları, bakterilerin yuvası haline gelebilir. Bu nedenle de çiğ eti kestikten sonra bıçağın temizleme yollarının öğrenilmesi önemlidir. Yanlış temizlik, ailenizin ve misafirlerinizin gıda kaynaklı hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Bu yazımızda, et açma bıçağı nasıl temizlenir ve hangi mutfak hijyen kurallarına uyulması gerektiğine bakalım.

Et Açma Bıçağı Nasıl Temizlenir?

Bıçakların bir sonraki kullanım için kaldırılmadan önce, doğru şekilde temizlenmesi çok önemlidir. Kasap bıçağı olarak da adlandırılan et açma bıçağı temizlemenin kolay püf noktaları vardır. İyi hijyen sonuçları için doğru temizlik adımlarını takip edebilirsiniz.

Bıçakları temiz ve iyi durumda tutmak için suya sokmayın ve bulaşık makinesine koymayın.Bulaşık makinesinde yıkanan bıçaklar, keskinliğini hızla kaybeder.Bıçağı temiz tutmak için, bir bez aracılığıyla, et açma bıçağını dikkatlice tutun ve sıcak sabunlu suyla yıkayın.Kalan parçaların temizlenmesi için çamaşır suyundan ya da solüsyonlardan yararlanabilirsiniz.Bıçağınızın hem keskinliğini korumak hem de güvenlik için her zaman silerek kurulamaya ve hemen kaldırmaya özen gösterin.

Et Açma Bıçağı Nasıl Kullanılır?

İster profesyonel bir şef olun, ister yeni başlayan bir ev aşçısı kaliteli ve keskin bıçakları nasıl iyi bir şekilde kullanacağınızı kesinlikle bilmelisiniz. Öğrenilecek çok şey var, ancak burada bıçaklarla çalışırken bilinmesi gereken en önemli şeyleri inceleyelim. Et açma bıçağı çeşitleri oldukça geniş bir yelpazede yer alır. Bıçaklar tüm şekil ve boyutlarda mevcuttur. Bazıları sadece birkaç santimetre uzunluğundayken, bazılar da neredeyse ön kolunuz kadar uzun boyutlara sahiptir. Hayatı kolaylaştırmanın, en iyi sonuçları almanın ve bıçaklarınızı güvenle kullanmanın püf noktası, eldeki iş için doğru bıçağı seçmektir. Tıpkı tereyağı bıçağıyla biftek kesmeyi denemek istemeyeceğiniz gibi, ekmek dilimlemek gibi bir şey için kemikli bıçak kullanmak iyi bir fikir değildir.

Genel olarak, konu sığır eti olduğunda, et açma bıçağı çeşitleri arasında bir aşçı bıçağı 15 ila 20 cm'lik olmalıdır. Daha ince kızartma dilimleri kesmek için bir dilimleme, oyma bıçağı veya daha fazla kesmek için bir kemik bıçağı kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için bıçağı doğru tutun ve parmaklarınızı koruyun. Bıçağı tutarken, her zaman kontrol, el becerisi ve stabilite sağlayacak şekilde bıçağın iyi bir biçimde kavrandığı hissedilmeli ve emin olunmalıdır. Kesilen et, bir kılavuz el ile sabitlenir ve parmak uçlarını içe doğru kıvırarak korunur. Böylece keserken bıçağınızı yönlendirmek için mafsallar kullanılır. Bıçağı doğru tutarak, etinizi eşit bir şekilde kestiğinizi görebilirsiniz. Bu şekilde yemeğiniz, malzemeler aynı oranda pişer ve rafine sunumun ek faydasıyla mükemmel şekilde pişirilmiş bir yemekle sonuçlanır.

Et Açma Bıçağı Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Et bıçağı kullanırken zorlanıyorsanız, bu püf noktalar size yardımcı olabilir. İlk olarak kesim işlemine  her zaman sabit bir yüzeyde başlayın. Herhangi bir bıçağı kullanmaya başlamadan önce sağlam bir kesme tahtanızın olduğundan emin olmanız inanılmaz derecede önemlidir. Şeflerin sıklıkla kullandığı bir numara, bir bezi ıslatmak, ikiye katlamak ve kesme tahtası ile tezgah arasına yerleştirip tahtaya sıkı bir şekilde bastırmaktır. Bu, bıçağınızı kullanırken tahtanızın hareket etmesini engeller. En iyi vücut pozisyonu ise kesme tahtasının üzerinde düz durmak ve bıçağın kullanılmadığı zaman, bıçağı uzağa bakacak şekilde kesme tahtasının üstünde bırakmaktır.

Et açma bıçağının keskinliğini ilk günki gibi korumanız önemlidir. Bıçaklara iyi bakarsanız keskin ve hasarsız kalırlar. Güvenlik ve bıçaklarınızı iyi durumda tutmak için gerçekten önemli olan nokta, bıçaklarınızı doğru şekilde saklamaktan geçer. Köpükten tahta bloklara kadar birçok farklı bıçak saklama seçeneği mevcuttur. Bıçaklarınız göz hizasındayken, tam olarak ne kadar temiz olduklarını görebilir ve ardından her zaman kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bıçaklarınızı bu şekilde saklarsanız, tüm bıçakların aynı yöne bakması en güvenli yol olacaktır. Diğer önemli nokta ise beceri seviyenize uygun kaliteli bıçaklar satın almanızdır. Pahalı bıçak modelleri her zaman sizin için doğru bıçak olduğu anlamını taşımaz. Çoğu insan için ihtiyaç duyacakları tek şey, çok pahalı olmayan, bakımı kolay olan ve doğru bir bıçak takımıdır. İyi fiyata mükemmel kalitede et açma bıçağı almak için Pirge bıçak modellerini tercih edebilirsiniz. Rahat ve bakımı kolay, hafif bir tutuş konforuna sahip olan Pirge bıçakları ile yemek yapmak çok daha zevkli bir hale gelir.

Et Açma Bıçağı Nasıl Bilenir?

Et açma bıçakları, tek tip dilimler elde etmek ve eti keserken minimum çaba göstermek için mümkün olduğunca keskin olmalıdır.  Et açma bıçağı bilenirken en önemli detay, bıçağın bilenmeye uygun bir çelik yapıya sahip olmasıdır. Bunun yanında günlük kullanılan biley taşı ile et açma bıçakları da bileylenebilir. Bu aletlerin kullanımı son derece kolay ve güvenilirdir. Ancak daha önce hiç bileme tecrübesi olmayan kişiler,  bileme kenarına zarar verebilirler.  15 ila 20 derecelik açıyla biley taşı tutularak, bıçaklar dipten uca doğru bilenir. Bıçağınızı bilerken bastırmamaya ve bıçağın kendi ağırlığını korumaya özen gösterebilisiniz. Et açma bıçağı bilerken zamanla çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bıçağınızı uzun bir zamandır bilemediyseniz ağzı kalınlaşmış olabilir. Bıçağınızın ilk günkü keskinliğini kazanması için bıçağınızı doğru bir şekilde bileylemeniz yeterli olacaktır. Bu durumda bıçak bileme makinesinden yardım almayı da düşünebilirsiniz. 

Hem profesyonel şefler hem de ev yemekleri yapanlar için Pirge birbirinden farklı et açma bıçağı seçenekleri sunar. Farklı seçenekler sunan et açma bıçağı fiyatları arasından bütçenize göre seçimlerde bulunabilirsiniz. Ergonomik tasarımı ve hijyenik tutmanın kolay olduğu bıçak modelleri, her yönüyle kullanıcı dostu bir şekilde yemek yapmayı pratikleştirir. Daha fazla bıçak çeşitleri için pirge.com adresinde!

Et Açma Bıçağı Fiyatları

Et açma bıçağı fiyatları şu şekilde değişmektedir; Bıçakta kullanılan çeliğin içeriği zengin ise örnek olarak karbon, krom, vanadyum, silisyum, molibden, vb. kullanılarak yapılan çeliklerin fiyatları daha yüksek olması normaldir. Bu şekilde yüksek kalite kimyasal bileşenler kullanılarak elde edilen çeliklerin ölçüsüne, tasarımına, sap kısmı içindeki çeliğin uzunluğuna, malzemesine, sap yapısı ve işçiliğine göre fiyatları değişebilmektedir. Dolayısıyla her ucuz bıçak, kaliteli bıçak demek değildir. Performansı yüksek bıçaklar teknik değerleri ile hesaplı fiyatlara sahip olabilir. Pirge ürünleri arasından et açma bıçağı çeşitlerini inceleyebilir, bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz.  

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade