PirgePirge

Döner Bıçağı

37331
Gastro Jambon Bıçağı 36 cm
34110
Duo Döner Bıçağı 45 cm
34111
Duo Döner Bıçağı 50 cm
34112
Duo Döner Bıçağı 55 cm
38110
Ecco Döner Bıçağı 45 cm
38111
Ecco Döner Bıçağı 50 cm
38112
Ecco Döner Bıçağı 55 cm
71008
Butcher's Döner Bıçağı Dar Sert 45 cm
71005
Butcher's Döner Bıçağı Dar Sert 50 cm
71015
Sultan Döner Bıçağı Geniş 36 cm
71013
Rose Döner Bıçağı 50 cm
91110
Superior Döner Bıçağı 45 cm
91111
Superior Döner Bıçağı 50 cm
91112
Superior Döner Bıçağı 55 cm
71023
Ecco Yaprak Döner Bıçağı 50cm
71024
Ecco Yaprak Döner Bıçağı 55cm
71141
Butcher's Döner Bıçağı 50 cm Kalemli
71148
Butcher's Döner Bıçağı 50 cm
71016
Sultan Döner Bıçağı Dar 36 cm
71012
Rose Döner Bıçağı 45 cm
Daha Fazla Göster

Döner Bıçağı

Döner bıçakları, elektrikli mekanizma ya da ateş etrafında dönen eti, kusursuz bir şekilde kesebilmek için üretilen bıçaklardır. Geleneksel yemeklerden İskender döner ve et döneri hazırlamak için kullanılır. Pirge döner bıçağı normal et bıçağı modellerinden çok daha uzun olup, herhangi bir eğim taşımaz. Bu sayede eti, ileri geri hareketler ile parçalanmadan yaprak dilimler halinde keserek, sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

Pirge’ den tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken konuların başında, kullanım alanı ve işlevsellik yer almalıdır. Eğer ufak çaplı bir döner makinesine sahipseniz, günlük olarak yaklaşık 5 - 6 kilogram et sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Daha küçük et kütlesi üzerinde çalışacağınız için, 30 - 45 santimetre aralığında esnek bir döner bıçağı, sizin için fonksiyonel olacak ve işlevini fazlasıyla yerine getirebilecektir. Uzun bir bıçak kullanmak, hem hareket kabiliyetinizi azaltacak hem de fazla efor harcamanıza neden olacaktır. Aynı şekilde, çok daha büyük bir döner makinesi üzerinde çalışacaksanız, tercihiniz 50 santimetre ve üzerinde uzunluğa sahip bıçaklardan yana olmalıdır. Bu sayede, büyük et parçaları üzerinde yapacağınız kesme işlemi daha hızlı ve pratik olacaktır.

Döner Bıçağı Nasıl Bilenir?

Pirge döner bıçakları, normal et bıçakları ve fileto bıçağı modellerine göre çok daha uzun ve geniş bir metal gövdeye sahiptir. Bu nedenle keskinleştirme işlemi, biraz daha uzun ve zahmetli olabilir. Kendi imkânlarınızla bıçak bileme işlemini birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. Bıçağın keskin olan kısmı kullanıma bağlı olarak kalınlaşacak ve eski işlevselliğini tam olarak yerine getiremeyecektir. Öncelikle, bir eğe ya da keskinleştirme aleti ile kalınlaşan kısımların keskinleştirilmesi sağlanır. Ardından, bileme aleti yardımıyla ufak çapakları ve kusurları da gidererek, bıçağınızı ilk zamanlarda olduğu gibi keskin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Pirge döner bıçakları uzun bir gövdeye sahip olduğu için, bileme işlemi esnasında tezgah ya da masa gibi düz bir alanda işlemi gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır. Bıçağı yaklaşık 25 derece açı ile masata yaslayarak, sırayla sağ ve sol yüzünü çok bastırmadan bileyebilirsiniz. Doğru açı ile bileme yapılmazsa bıçak körelebilir. Bu nedenle tutuş açınıza dikkat etmeli ve ideal açıda 3 - 4 dakika kadar keskinleştirme yaptıktan sonra, bıçağı bez ve su yardımıyla temizleyerek, kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Döner Bıçağı Nasıl Kullanılır?

Platform üzerinde dönen eti kesmek başlıca bir ustalık gerektirir. Döner eti, kesilmeye hazır hale gelene kadar yavaşça pişirilir. Pirge bıçak ile kesme işlemine başlamadan önce etin yeteri kadar kızarmış olmasına dikkat edilmelidir. Et, ne çok fazla kızarmalı ne de çiğ kalmalıdır. Esnek ve sulu halde kesilen et, en lezzetli olandır.

Pirge döner bıçağı masat yardımı ile iyice keskin hale getirdikten sonra, dönerin en üstünden aşağıya doğru kesme işlemine başlanır. Eğer çok büyük bir et parçası takılı ise, dönerin sallanmaması ve daha ince dilimler alabilmek için, ahşap döner sopasından ve ya et çatalı kullanarak yardım alabilirsiniz. Bıçağın son derece keskin olması gereklidir. Bu sayede et parçalanmadan ve şekli bozulmadan, ince dilimler halinde kesilerek servise hazır hale getirilir. Dönerin en üst noktasına yerleştirilen bıçak, sopa veya maşa desteğiyle ile geri geri kesme hareketi sayesinde hassas bir şekilde kesilir. Bıçağın kendi ağırlığı kesme işlemini yerine getirebilmek için yeterli olacaktır. Bu yüzden, eti kesebilmek için fazla güç uygulanmamalı, ideal boyutlarda kesme işlemi tamamlanmalıdır. Kesilen etler döner küreği ile toplanmalıdır.

Döner Bıçağı Fiyatları

Döner bıçağı fiyatları şu şekilde değişmektedir; Döner bıçağında kullanılan çeliğin içeriği zengin ise örnek olarak karbon, krom, vanadyum, silisyum, molibden, vb. kullanılarak yapılan çeliklerin fiyatları daha yüksek olması normaldir. Bu şekilde yüksek kalite kimyasal bileşenler kullanılarak elde edilen çeliklerin ölçüsüne, tasarımına, sap kısmı içindeki çeliğin uzunluğuna, malzemesine, sap yapısı ve işçiliğine göre fiyatları değişebilmektedir. Dolayısıyla her ucuz döner bıçağı, kaliteli döner bıçağı demek değildir. Performansı yüksek bıçaklar teknik değerleri ile hesaplı fiyatlara sahip olabilir. Pirge ürünleri arasından döner bıçağı çeşitlerini inceleyebilir, bütçenize göre tercihte bulunabilirsiniz.  

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade