PirgePirge

Balık Bıçağı

37090
Gastro Lakerda Bıçağı 20 cm
37091
Gastro Lakerda Bıçağı 25 cm
37151
Gastro Balıkçı Bıçağı 35 cm
34092
Duo Lakerda Bıçağı 24 cm
34151
Duo Balıkçı Bıçağı 35 cm
38342
Ecco Balık Temizleme Bıçağı 12 cm
38091
Ecco Lakerda Bıçağı 25 cm
38151
Ecco Balıkçı Bıçağı 35 cm
49002
Classic Fileto Bıçağı 16 cm
37093
Gastro Somon Bıçağı Oluklu 30 cm
38309
Ecco Fileto Bıçağı Esnek 16 cm
61090
Paslanmaz Kalkan Satırı 18,5 cm

Balık Bıçağı

Bıçaklar, mutfağınızın vazgeçilmez parçalarından biridir. Hangi yemeği yaparsanız yapın doğru bıçağı, doğru yerde kullanmak yemeklerinizin kalitesini mutlaka etkileyecektir. Bunun için sofralarınızda afiyetle tükettiğiniz balıkları yaparken kullanılan balık bıçakları hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar aşağıda kısaca anlatılmıştır.

Balık Bıçağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Balık konusunda ister acemi ister profesyonel bir mutfak emekçisi olun, balık bıçağı her zaman elinizin altında olması gereken bir mutfak aletidir. Temelde aynı amaca hizmet etseler de kullanım alanı olarak farklı türde balık bıçakları mevcuttur. Kullandığınız bıçaktan yüksek verim sağlamak için balık bıçağı alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Alacağınız bıçağın paslanmaz çelikten yapılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.Güvenli bir kullanım için sap kısmının ergonomik tasarımlı olması önemlidir.Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta keskinliktir. Yeterince keskin olmayan bir bıçak işinize yaramayacaktır.Bıçağınızı kesme ve doğramanın dışında başka bir amaçla kullanmamanız gerekir.Bunun yanında bıçağın ilk günkü gibi keskin ve sağlam olmasını istiyorsanız düzenli bakım yapmanın şart olduğunu da aklınızdan çıkarmamız gerekir.

Balık Bıçağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre balık bıçakları gerek keskinlik gerekse de boyut ve ağız biçimleri bakımından farklılıklar gösterir. Her biri farklı amaçlarla üretilen balık bıçaklarını kullanarak;

Balıkları dağılmadan, bir bütün halinde temizleyip ayıklayarak pullarından arındırabiliriz.İnce ve kusursuz balık filetoları elde edebilirsiniz.Lezzetli suşiler ve salamuralar yapabilirsiniz.

Balık Bıçağı Modelleri Nelerdir?

Mutfakta gereğinden fazla efor harcamamak, zaman kayıplarının önüne geçmek ve başarılı sonuçlar almak için yapmak istediğiniz işe uygun bıçağı seçmeniz gerekir. Uygun bıçağı seçmek için ise bıçak modellerini tanımalı ve hangi bıçağın hangi işlem için uygun olduğunu bilmeniz gerekir. Peki, balık bıçakları modelleri nelerdir? Bu bıçakların ne tür özellikleri vardır? Hangi bıçağı hangi iş için kullanmalısınız?  

Balık üzerinde hangi işlemi yapmak istiyorsanız bıçak modeli seçiminizi de ona göre yapmanız gerekir.

Balık temizlemek istiyorsanız balık temizleme bıçağı,Fileto çıkarmak istiyorsanız balık fileto bıçağı,Kalkan balığı hazırlayacaksınız kalkan bıçağı,Suşi yapacaksanız suşi bıçağı,Lakerda yapacaksanız da lakerda bıçağı kullanmak en ideali olacaktır.

Yukarıda anlatıldığı gibi kullanım alanına göre farklı modelde balık bıçakları mevcuttur. Söz konusu bıçak modellerinden bazılarını sürekli kullanırken bazılarını nadir olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle balık kesme bıçağı alırken tüm bıçak türlerinin bir arada bulunduğu setler yerine ihtiyacınız doğrultusunda bir seçim yapmak, sizi gereksiz masraf yapmaktan kurtaracaktır.

Balık Fileto Bıçağı

Adından da anlaşılacağı üzere fileto bıçağı balığın etini kemiklerinden ayırmaya yarayan bir mutfak bıçağıdır. Belirleyici özelliği ince bir yapıya sahip olmasıdır. Bıçağın ince yapısı ve tasarımı balık üzerinde hassas manevralar yapmanıza olanak tanır. Esnek yapısı sayesinde balık ve et filetolarınızı kolayca çıkarmanızı sağlar. Tek parça olarak sıcak dövme ve yüksek karbonlu Alman paslanmaz çeliğinden üretilen fileto bıçağı kullanım açısından uzun ömürlüdür. Pirge fileto bıçaklarının ince, uzun ve ucu hafifçe yukarı doğru kalkık olan yapısı bıçağın etle kemik arasına kolayca girerek ete zarar vermeden kesim işleminin yapılmasını sağlar. Balık fileto bıçağı denilince akla ilk gelen özelliklerden biri de esnekliktir. Baskı yapıldığında rahatça esneyebilen özelliği sayesinde kusursuz filetolar için idealdir. Pirge fileto bıçakları güvenliğin ön planda tutulduğu ürünlerdir.

Balık Temizleme Bıçağı

Özellikle büyük balıkların temizlenmesinde balık temizleme bıçağı kullanımı önemlidir. Büyük balıkların hemen hemen hepsinde yüksek miktarda pul bulunur. Bu pulları başka bir bıçak ile temizlemek ise son derece zordur. Balık kesme bıçağı olarak da adlandırılan balık temizleme bıçaklarının gövde yapıları kısa iken uçları ise diğer bıçaklara nazaran oldukça küttür. Ecco balık temizleme bıçağı 12 cm özel olarak tasarlamış yuvarlak uç yapısı 2 kez bilenmiş ve parlatılmıştır. Buzul ısıl işlem ile optimum sertlik seviyesine ulaştırılmış Pirge Ecco balık temizleme bıçağı uzun yıllar maksimum performansta kullanım imkanı sunar. PP plastik enjeksiyon kullanılarak hijyenik bir biçimde üretilen sap yapısı ergonomiktir. Hafif olması dolayısıyla uzun saatler boyunca yorulmadan kullanabilirsiniz.

Suşi Bıçağı

Yanagiba bıçakları Japonya’da geleneksel dilimleme bıçağı olarak kullanılırlar. Pirge Titan East-Yanagiba suşi bıçağı ince ve uzun yapısı sayesinde malzemenin zar inceliğinde dilimlenmesine imkan tanır. Böylelikle kusursuz ve pürüzsüz bir kesim deneyimlemiş olursunuz. Bıçağın boyu ve tasarımı uzun ve devamlı kesme hareketi yapmanıza olanak sunar. 23 cm ve 30 cm olmak üzere iki farklı ölçüde üretilen suşi temizleme bıçakları sap kısmı doğal kök ceviz ağacı kullanılarak üretilmiştir.

Lakerda Bıçağı

Pirge lakerda bıçakları, palamut, torik vb. balıklardan yapacağınız salamuralarınızı pürüzsüz bir şekilde dilimlemenizi sağlar. 20, 24, 25 cm ölçülerinde olan Ecco, Duo, Gastro modellerinin esnek yapısı sayesinde hiç zorlanmadan balık ve et filetolarınızı çıkarıp kusursuz şekilde dilimleyebilirsiniz. Hangi boy ve model lakerda bıçağına ihtiyacınız olduğuna ve dilediğiniz renk seçeneğine karar verin. Ardından kemikleri etlerden ayırın ve nefis lakerdalarınızı hazırlamaya başlayın..

Kalkan Bıçağı

Pringe paslanmaz kalkan bıçağı kalkan balığının parçalanması, dilimlenmesi ve sunuma hazırlanması için kullanılan 18,5 cm ölçüsünde özel bir bıçak türüdür. Kalkan bıçağı paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olup sap rengi beyazdır.

Balık Bıçağı Fiyatları

Balık bıçağı fiyatları, bıçağın yapımında kullanılan çeliğin miktarına ve kalitesine göre değişkenlik gösteren ürünlerdir. Örneğin içerisinde karbon, krom, vanadyum, silisyum, molibden vb. bileşenlerin kullanıldığı balık bıçakları diğerlerine nazaran doğal olarak daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Bu şekilde farklı miktarlarda kimyasal maddeler ile üretilen bıçaklar sap içerisinde kullanılan çeliğin uzunluğuna, sapın tasarımına ve üzerindeki işçiliğe göre de farklı şekilde fiyatlandırılmaktadır. Pirge yüksek performans ürünü bıçaklarında kullanılan malzemenin teknik değerlerine göre dengeli bir fiyat politikası izlemektedir.

Balık Bıçağı Ömrü Nasıl Uzatılır?    

Mutfakta en çok kullanılan mutfak aletlerinden biri olan bıçaklar doğru kullanıldıkları takdirde uzun ömürlü olmaktadır. Peki, bıçakların ömrü nasıl uzatılır?

Satın alınırken kaliteli bıçaklar tercih edilmelidir.Üretici firmanın garanti süreleri önemlidir.Bıçakların işlevine uygun olarak kullanılması gerekir.Rutin olarak bakımları ve temizlikleri yapılmalıdır.Bıçaklar kuru ve korunaklı bir ortamda saklanmalıdır.

Bu hususlara dikkat edildiği takdirde bıçaklarınızdan uzun vadede yüksek performans alabilirsiniz. Siz de şimdi Pirge balık bıçağı modellerini inceleyerek filetolarınızı, suşilerinizi, lakerdalarınızı kolaylıkla çıkartıp hazırlayabilirsiniz.

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade