PirgePirge

Japon Bıçağı

36167
Profi Santoku Bıçağı 17 cm
37167
Gastro Santoku Bıçağı 17 cm
49009
Classic Santoku Bıçağı Oluklu 18 cm
12105
Titan East Şef Bıçağı - Santoku 16 cm
12101
Titan East Japon Satırı 20 cm
32168
Elite Santoku Bıçağı 18 cm
35081
Titan East Uzakdoğu Şef Bıçağı Seti
35157
Titan East Uzak Doğu Mutfak Bıçak Seti
35158
Titan East İncedoğrama Seti
71484
Deluxe Santoku Bıçağı 17 cm
71487
Deluxe Santoku Bıçağı Oluklu 17 cm
38167
Ecco Santoku Bıçağı 17 cm
36168
Profi Santoku Bıçağı Oluklu 17 cm
37168
Gastro Santoku Bıçağı Oluklu 17 cm
Daha Fazla Göster

Japon Bıçağı

Japon bıçakları, kesin olarak belirlenmiş görevler için özel olarak üretilen ürünlerden oluşur. Seçenekleri incelediğinizde bunka, gyuto, santoku, kiritsuke, yanagiba ya da deba gibi farklı isimlere sahip olan değişik amaçlar için tasarlanmış modeller olduğunu görebilirsiniz. Gyuto, Japon şef bıçağı için kullanılan bir isimdir. Batı tarzı şef bıçaklarıyla karşılaştırıldığında daha ince bir yapıya sahiptir. Ayrıca genellikle daha sert çelikten yapılır. Japon şef bıçakları genellikle sığır eti parçalarını kesmek için tasarlanır. Boyutları 150 ile 390 mm arasında değişir. Japon santoku bıçağı ise çok amaçlı olarak da isimlendirilir. Et, balık ve sebze üzerinde işlem yapılırken kullanılabilir. 165 ile 180 mm arasında bir uzunluğa sahiptir. Farklı malzemelerin doğranmasına imkan tanıyacak biçimde tasarlandığı için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Bunka da santoku gibi çok amaçlı bir tasarıma sahiptir. Sap kısmı daha geniş olan model, bıçakla uzun ya da kısa kesimler yapmak için uygundur. Bunkanın eğimi diğerleriyle kıyaslandığında biraz daha diktir. Yiyecekler üzerinde hassas bir şekilde çalışabilmek için uç kısmı da oldukça incedir. Profesyonel şeflerden ev aşçılarına kadar herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi, ürünün öne çıkan tarafları arasında yer alır. Japon nakiri bıçağı sebzeler için üretilir. Dikdörtgen bir uca sahip olan bıçak, sebzeleri doğramak için idealdir. Özel metal bölümü sayesinde doğrama işlemlerine hız kazandırır. Petty ise çoğunlukla meyve ya da sebze soymak için kullanılır. Şef bıçağının daha küçük bir versiyonu olarak da nitelendirilir. Büyük bıçakların hassas kalabileceği işlemlerde kompakt boyutlarıyla kullanıcılarına avantajlar sunar. Soyma işlemlerinin yanı sıra meyvelerin çekirdeklerini çıkartmak ya da patateslerin içlerini oymak için de kullanılabilir. Mutfaklarınızı daha işlevsel hale getirmek istiyorsanız Pirge üzerinden ihtiyacınız olan keskin Japon bıçağı modelini kolaylıkla bulabilir, farklı malzemeleri etkileyici bir şekilde doğramaya başlayabilirsiniz. 

Japon Bıçağı Nasıl Temizlenir? 

Japon bıçağı diğer bütün kaliteli bıçaklarda olduğu gibi doğru bir bakıma ihtiyaç duyar. Çoğunlukla paslanmaz çelikten üretilseler de Japon bıçaklarının elde yıkanılması önerilir. Her kullanımın ardından bıçakların metal yüzeylerinin iyi bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir. Vaktiniz olursa işlemi tamamladıktan sonra bıçağı hemen temizlemeniz önerilir. Eğer metal yüzeyin üzerinde kalın yemek kalıntıları kaldıysa bıçağı ılık suda bekleterek lekenin yumuşamasını sağlayabilir, ardından temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bıçağı satın aldıktan sonra kullanmadan önce ılık suyun altında sabun yardımıyla temizlemeniz önerilir. Yıkama işleminin ardından bezle kurulayarak ürünün parlaklığını koruyabilirsiniz. Japon bıçağı çeşitleri, her ne kadar sağlam bir yapıya sahip olsa da keskinliğini ve etkinliğini korumak için özenli bir bakıma ihtiyaç duyabilir. Malzeme kalitesi yüksek seviyede metalden üretilen modeller, kolay bir şekilde yıkanabildiği için kullanıcılarının günlük yaşantısına pratiklik kazandırmayı başarır. Japon bıçağı özellikleri ve temizleme tavsiyeleri hakkında daha yakından bilgi sahibi olmak istiyorsanız ürünlerin altında yer alan kullanım kılavuzu bölümünü inceleyebilirsiniz. Mutfakta geçirdiğiniz süreyi daha iyi bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak bir mutfak aleti arayışı içindeyseniz Pirge güvencesi sayesinde aradığınız kaliteye kısa süre içinde erişebilirsiniz. 

Japon Bıçağı Kullanım Alanları Nelerdir? 

Japon bıçağı, mutfaktaki her türlü işlemde kullanılabilir. Bazı modeller birden fazla işlem için tasarlanırken bazıları özel olarak çeşitli işlemlerde kullanılabilir. Aşağıdaki listeden ürünlerin kullanım alanları hakkında genel olarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Japon nakiri bıçağı sebze yemekleri yapmaktan hoşlanan kişiler için iyi bir seçenektir. Soyma ve doğrama işlemleri için özel olarak tasarlanan ürünler, genellikle 165 ile 180 cm arasında değişkenlik gösterir.

Japon santaku bıçağı ise çok yönlülüğüyle öne çıkar. Farklı malzemeler üzerinde işlem yapmanızı kolaylaştırdığı için her öğünde kullanabileceğiniz bir ürün haline gelir.

Japon kasap bıçağı şekli değişse de genellikle dikdörtgen ağızlı bir baltayı andıran büyük bir bıçaktır. Büyük yumuşak kemik parçalarını bölmek ya da kalın et parçalarını kesmek için tasarlanır. Yoğun kıkırdak ya da kemik benzeri sert malzemelerin kesilmesini kolaylaştırır.

Deba olarak isimlendirilen Japon bıçağı ise klasik parçalar arasında yer alır. Balık ve tavuğu hem kesmek hem de fileto yapmak için tasarlanır. İnce et dilimleri elde etmek istiyorsanız debadan yararlanabilir, istediğiniz kalınlıkta parçalar elde edebilirsiniz. Genellikle 9 mm kalınlığında olan deba, ince yapısı sayesinde fileto işlemlerini kolaylaştırır.

Yanagiba olarak isimlendirilen Japon bıçağı ise çiğ balık dilimlerini kesmek için kullanılır. Suşi yapımında önem kazanan ürün, günümüzde büyük et parçalarını doğramak için de iyi bir seçenek haline gelir. 

Sujihiki, dilimleme işlemleri için özenle üretilir. İnce bir yapıya sahip olan bıçağın eğimi daha dik bir açıyla keskinleştirildiği için hassas bir kesime olanak tanır. Oyma gibi işlemler için de idealdir.

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra seçenekler arasından sizin için uygun olanı kolaylıkla bulabilir, öğünlerinizi kısa süre içinde hazırlamaya başlayabilirsiniz. Mutfağın en önemli parçalarından biri olan bıçaklara Pirge güvencesiyle erişebilir, Japon bıçaklarının sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Japon Bıçağı Nasıl Bilenir? 

Geleneksel bıçaklarla kıyaslandığında Japon bıçaklarının daha sık aralıklarla bilenmesi gerekir. Belirli aralıklarla keskinleştirme işlemini yaparak bıçaklarınızın her an ilk günkü gibi sağlam bir yapıya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Japon bıçakları da her bıçakta olduğu gibi bir bileme aparatına ihtiyaç duyar. Geleneksel ürünlerden farklı olarak bıçak bileyici yerine bileme taşı olarak isimlendirilen özel bir malzemeye ihtiyaç duyar. Bileme taşı, dikdörtgen şeklinde bir taştır. Yatay pozisyonda masanın üzerine yerleştirilerek bıçakların keskin hale getirilmesine yardımcı olur. Bileme taşının üzerine bıçağı yerleştirdikten ileri geri hareketler yaparak bileme işlemini tamamlayabilirsiniz. Oldukça pratik bir sürece sahip olan bileme işlemi, daha önce bıçak keskinleştirmeyen kişiler için de oldukça kolaydır. Japon bıçağı seti çeşitlerini inceleyerek bileme taşıyla beraber satışa sunulanları bulabilir, bıçaklarınızı her an keskin şekilde tutabilirsiniz. Farklı bıçakların ve bileme taşının olduğu setler, tek seferde bütün ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Aradığınız bıçağa karar verdikten sonra Pirge’deki seçenekleri inceleyebilir, mutfaklarınızın eksikliklerini tamamlayabilirsiniz. 

Filtrele
Tüm Filtreleri Temizle
Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade