PirgePirge

Kurban Bayramı Öncesi Bıçaklarınızı Bilemeyi Unutmayın!

Bayram temizlikleri yapıldı. Misafirlere servis edileceklerin menüsü hazırlandı. Öyleyse bayram hazırlıkları tamam diye düşünüyor olabilirsiniz. Peki ya etleri doğrarken, soyarken ve parçalarken eliniz kolunuz olacak bıçakları Kurban Bayramına hazırladınız mı?

Tüm aileyi bir araya getiren en özel zamanlar, bayramlar! Keyifli sohbetlere kahkahaların eşlik ettiği bayram sofraların yemekler bir başka lezzetli oluyor. Kurban Bayramı denince akla öncelikle lezzetli fakat bir o kadar meşakkatli et yemekleri geliyor. Kebaplardan külbastılara kadar Türk mutfağının en sevilen et yemekleri bu bayramda da masaları şenlendirsin diye, en iyi mutfak yardımcılarına ihtiyaç duyuluyor.

Mutfakların emektarı bıçaklar ne kadar keskin olursa olsun, kullanıma bağlı olarak bir süre sonra belirli oranda körelebiliyor. Favori şef bıçakları bile uzun bir çalışma hayatının sonunda, düzenli ve yeterli bakım sağlanmadıysa emekliliğe ayrılacak kadar körleşebiliyor. Eğer siz de benzer bir durum yaşıyorsanız endişe etmeyin. Bayram hazırlıklarına başlamadan bıçaklarınızı bileyerek onları eski ihtişamlı günlerine döndürebilirsiniz!

1. Bıçak Bilemenin Önemi Nedir?

Bıçak bilemek arzulanan keskinlik için yapılması gereken önemli bir işlem. Bıçaklar belli bir süre kullanıldıklarında keskin yüzeylerinde körelme başlıyor. Körelen bıçaklar kesme işlemi sırasında daha fazla güç kullanılmasını gerektirirken, düzgün görünen parçalar elde etmeyi de neredeyse imkansız hale getiriyor. Neyse ki körelen bıçakları eski keskin günlerine döndürmenin kolay ve pratik bir yolu bulunuyor: Bilemek! Bileme işlemi ile bıçakların kesici yüzeyleri yeniden eski performansına döndürülebiliyor. Bu işlem için bileme aparatı kullanılması gerekiyor.

Keskin bir bıçağa sahip olmanın kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Bunların başında ise sağladığı enerji ve zaman tasarrufu geliyor. Keskin bir bıçak ile sert etleri bile oldukça hızlı bir şekilde zorlanmadan doğrayabilirsiniz. Keskin bıçakların kullanıcılarına sağladığı bir diğer fayda ise düzgün görünen parçalar elde etmeyi kolaylaştırması. Keskin bıçaklarla parçalar zorlanmadan kesilebildiği için estetik kenarlar elde edilebiliyor.

2. Bıçak Ne ile Bilenir?

Bıçaklarını aldıkları günkü keskinliklerine döndürmek isteyenler için denenebilecek birkaç farklı bıçak bileme yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler arasından bıçağınızın türüne ve koşullarınıza bağlı olarak tercihte bulunabilirsiniz. Evlerde bıçak bilemek için biley taşı veya biley çubuğu olarak bilinen mutfak yardımcılarını kullanabilirsiniz. 

2.1. Biley Taşı

Biley taşı, içerisinde çeşitli mineraller bulunan doğal bir bıçak bileyici çeşidi. Günümüzde sentetik malzemelerden üretilen biley taşları da bulunuyor. Farklı boy ve ebatlarda üretilebilen biley taşları ev koşullarında rahatlıkla muhafaza edilebiliyor.

2.2. Biley Çubuğu

Biley çubuğu ise görsel olarak kalın bir şişi andırıyor. Metal veya seramik malzemelerden üretilebilen biley çubukları, bir diğer adıyla masatlar, yalnızca bıçakların değil; keskin yüzeyli diğer mutfak yardımcılarının bakımında da kullanılabiliyor. Yuvarlak veya dikdörtgen olabilen biley çubuklarının da farklı ebatlarda çeşitleri bulunuyor. 

2.3. Elektrikli Bileme Makineleri

Profesyonellere uygun bıçak bileme yöntemleri de mevcut. Elektrikli bileme makineleri ile çok daha hızlı bir şekilde keskin bıçaklar elde edilebiliyor. Bu cihazların ev ve işletme tipi kullanıma uygun bıçak bileme seti olarak bilinen çeşitleri de bulunuyor.

3. Bıçak Nasıl Bilenir?

Bıçak bilemek aslında oldukça basit bir işlem. Yalnızca birkaç adımda, hızlı ve seri hareket edebilmenize imkan tanıyacak keskin bıçaklara kavuşabilirsiniz. Bıçak bilemenin aşamaları işte şu şekilde: 

 • Öncelikle keskinleştirmek istediğinizi bıçakların temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız.
 • Eğer bileme işlemi için biley taşı kullanacaksanız taşı düz bir yüzey üzerine yerleştirin. Bıçak bileyici olarak tercihiniz masat ise pasif olan elinizle çubuğu kavrayın ve vücudunuzdan mümkün olduğunca uzak tutun.
 • Biley taşı kullanacaksanız ürünün yüzeyini az miktarda mineral yağ ile yağlayabilirsiniz. Bileme yağı bıçağın taş üzerindeki hareketini kolaylaştıracaktır.
 • Bıçağınızı 20-30 derecelik bir açıyla bileme taşı üzerinde ileri geri hareket ettirin.
 • Bu işlem sırasında güvenliğiniz için kontrollü hareket etmeye özen gösterin.
 • Bıçağın bir yüzünü tamamladıktan sonra diğer tarafına da aynı işlemi uygulayın.
 • Tercihiniz bileme çubuğu ise keskinleştirmek istediğiniz bıçağı aktif kullandığınız elinize alın.
 • Başparmağınızı bıçağın keskin yüzeyinden uzak olacak şekilde sırt kısmına yerleştirin.
 • Ardından bıçağı masata 20-30 derecelik bir açıyla sürtün. Bu işlemi keskin ve pürüzsüz bir yüzey elde edene kadar tekrar edin. Sonra aynı işlemi bıçağın diğer yüzeyi için de tekrarlayın.

Bıçak bileme işlemi sırasında hangi yöntemi seçeceğinize bıçağınızın kullanma kılavuzuna göz atarak karar verebilirsiniz. Ancak böyle bir kılavuz mevcut değilse şunu söyleyebiliriz: Biley taşı, pek çok profesyonel tarafından keskinliği azalmış bıçakları onarmak için çok daha iyi bir tercih olarak görülüyor. Masat ise bıçağın mevcut keskinliğini korumak için iyi bir tercih olarak kabul ediliyor. Bu nedenle her birkaç kullanımda masat ile bıçaklarınızı keskinleştirebilir ve birkaç aylık periyotlarla biley taşı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

4. Bıçak Bilerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bıçak bilerken dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunuyor. Bu detayların başında elbette kullanıcıların güvenliği geliyor. Bıçak bileme işlemi sırasında her zaman dikkatli ve kontrolü hareket etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ciddi yaralanmalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca bıçağınıza zarar vermemek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da mevcut. Bu noktalardan bazıları ise şöyle:

 • Bıçağın kenarının türüne uygun biley taşı veya biley çubuğu seçilmeli.
 • Biley işlemi doğru açıda yapılmalı. Aksi takdirde bıçağınızı keskinleştirmek yerine yapısına zarar verebilirsiniz.
 • Biley işlemi sırasında bıçağın aşırı ısınmamasına özen gösterilmeli. Yüksek sürtünme ısısı bıçakta deformasyonlara sebep olabilir.
 • Bileme işleminin ardından bıçak dikkatli bir şekilde temizlenmeli ve nemsiz bir ortamda muhafaza edilmeli.

5. Pirge'nin Bıçak Bileme Hizmetinden Yararlanın!

Bıçak bileme işlemi için kullanabileceğiniz çeşitli araçların bulunduğuna yazımızın önceki bölümlerinde değinmiştik. Ancak özellikle de yoğun tempolu çalışılan mutfaklarda ev tipi bıçak bileyicilerin performası yetersiz gelebiliyor. Eğer siz de böyle düşünüyor ve bıçaklarınızı eski performansına kavuşturacak en iyi bıçak bileyici hizmetini nereden bulabileceğinizi merak ediyorsanız, Pirge’nin profesyonel bıçak bileme hizmetinden faydalanabilirsiniz!

Bu hizmetle hem Pirge marka bıçaklarınızı hem de farklı markaların bıçaklarını bilenmesi için Pirge ustalarının ellerine bırakabilirsiniz. Yalnızca Kurban Bayramının favorisi olan et bıçaklarını değil; peynir ve balık bıçağı gibi tüm zamanların favorisi olan modelleri de Pirge’nin bu hizmetiyle ilk günkü gibi keskin ve bakımlı tutabilirsiniz.

 

Pirge’nin profesyonel bileme hizmetiyle eski keskinliğine kavuşan bıçaklarınızı ahşap veya poliüretan Bıçaklık modelleri ile güvenli bir şekilde muhafaza etmeye ne dersiniz? Hadi, keşfetmek için hemen tıklayın!

                       

                            

                                     

                                    

Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade