PirgePirge

Kurban Bayramından Önce Hazır Olması Gereken Bıçak Modelleri

İslam dünyası için büyük bir anlam ifade eden Kurban Bayramında hem vakti verimli kullanmak hem de bu ibadeti hakkıyla yapmak için doğru bıçaklara ihtiyacınız var! Pirge olarak sizlere kurban kesme sürecinde işinize yarayacak kapsamlı bir bıçak rehberi hazırladık!

Kurban Bayramı toplumsal yardımlaşmanın dünya üzerindeki en iyi örneklerinden biri. Şölen havasında idrak edilen bu bayramda, kurban kesme ibadeti hem bireyleri hem de toplumu daha da yakınlaştırıyor. Özenle paylaştırılan etler, geniş sofralar ve bol misafirle Kurban Bayramının tadı bir başka güzel. Tabii kurbanı kesmek, paylaştırmak, doğramak ve onu sofralara hazır hale getirmek ayrı bir mesai ve maharet istiyor. 

Kurbanınızı ister kendiniz kesin ister profesyonel yardım alın, etleri istediğiniz forma sokmak için nitelikli bıçaklara ihtiyacınız var. Aradığınız kalitedeki bıçakların adresi ise Pirge! Hadi, Kurban Bayramında elinizin altında olması gereken bıçakları tanıyalım!

1. Kurban Bayramı Öncesi Edinmeniz Gereken 7 Bıçak

Kurban kesme ibadeti esnasında önünüzde iki seçenek var. Kurbanınızı kendiniz kesecekseniz envanterinize bazı bıçakları mutlaka eklemelisiniz. Kurbanınızı kesmesi için profesyonel kasaplardan yardım alacağınız zaman ise yine bazı işlemleri evde kendiniz yapmalısınız. 

Milyonlarca insanın aynı anda büyük bir farzı yerine getirdiği Kurban Bayramında, profesyonel ekiplerin etleri pişirmeye hazır hale getirecek vakti ne yazık ki olmuyor. Bu sebeple kesilmiş etleri parçalamak için mutlaka ayrı bir mesai harcamanız gerekiyor. İşte o mesai sırasında, elinizin altında Pirge’nin kurban bıçak setlerindeki bazı parçaların olmasını isteyebilirsiniz!

1.1. Kasap Bıçağı

Kurbanını kendisi kesmek isteyen bireylerin mutlaka edinmesi gereken kasap bıçağı, bu ibadeti hakkıyla yerine getirmek için ideal. Son derece keskin tasarlanmış Pirge kasap bıçakları ile kesimin ilk aşamasını sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Diğer doğrama ve kesme bıçaklarına göre daha büyük formda hazırlanan kasap bıçakları ele tam oturacak şekilde tasarlanıyor. Kayma sorunu yaşatmayacak kasap bıçaklarıyla tek bir hamlede başarılı sonuçlar almanız mümkün! 

1.2. Et Açma Bıçağı

Et açma bıçağıişlev bakımından son derece farklı olan ve yine kurbanı keserken elinizin altında bulunması gereken bir ürün. Et açma bıçaklarının uç kısmı diğer bıçak türlerine göre daha yuvarlak hatlara sahip. Bu tasarımın ana işlevi, kurbanın derisinden daha kolay ayrılmasını sağlamak ve keserken derinin delinip zarar görmesini önlemek. Siz de zorlu aşamalardan biri olan kurban derisi ayırmada bu bıçaklardan faydalanarak işinizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. 

1.3. Et Sıyırma Bıçağı

Sırada yine kurbanını kendi kesecek bireyler için bir öneri var: Sıyırma Bıçağı! Klasik bıçaklara göre uç kısmı biraz daha ince olan bu bıçak, eti yağlarından ve sinir kısmından profesyonelce ayırmanıza olanak sağlıyor. Böylece daha az efor sarf ederek etleri dağıtmaya veya pişirmeye daha kısa sürede hazır hale getirebilirsiniz. Et sıyırma bıçaklarında dilerseniz klasik perçinli saplı ürünleri, dilerseniz de kaymaz renkli saplı bıçakları tercih edebilirsiniz.

1.4. Et Doğrama Bıçağı

Steakhouse’larda görmeye alıştığımız et doğrama bıçağı çeşitleri, etleri zahmetsiz ve keyifli bir biçimde doğramaya olanak sağlıyor. Belli bir açı ile kavis yapan et doğrama bıçağı çeşitlerini kullanarak etlerinizi daha küçük parçalara ayırabilirsiniz. Mutfakta geçireceğiniz zamanı daha da kısaltacak bu ürünlerden tıpkı steakhouse’lardaki gibi şık sunumlar yaparken de yararlanabilirsiniz.

1.5. Et Dilimleme Bıçağı

Tüm ailenin hatta komşuların bir araya geldiği Kurban Bayramlarında et dilimleme işleminin imece usulü yapıldığı malum. Kurbanı kesmek, deriden ayırmak, büyük parçalar halinde hazırlamak ve daha sonra doğramak tek kişinin kısa sürede yapabileceği bir iş değil elbette. Bir de bu işlemlere etleri yemeklik dilimlemek eklenince ilave bir yardıma ihtiyaç var! Bu sebeple mutfak çekmecenizde et dilimleme bıçağı çeşitlerinden birkaç adet olmalı. Kurbanınızı kendiniz de kesseniz profesyonel destek de alsanız, et dilimleme bıçakları her aşamada size lazım olacak!

1.6. Satırlar

Daha çok kasaplarda görmeye alıştığımız satırların işlevi sadece et kesmek değil! Satırlar daha çok kemikleri parçalamak için kullanılıyor. Siz de kurbanınızın kemiklerini değerlendirmek istiyorsanız satır da temin etmelisiniz.

1.7. Steak Bıçakları

Sıra geldi sofralara! Kurban Bayramında etlerinizi pişirmeye hazırladıktan sonra tüm aileyi başına toplayacak bir mangal ateşi yakmak isteyebilirsiniz. Ya da büyük bir kavurma tenceresinin başında taze et yemek için dakikaları da sayabilirsiniz. Etin sofraya gelmesiyle birlikte onu daha konforlu tüketmek için steak bıçağı çeşitleri vazgeçilmezler arasında. Hem çiğ hem de pişmiş eti lokmalık doğramanıza yarayan bu bıçaklar son derece şık! 

2. Kurban Bayramında Bıçak Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Kurban kesim işleminde ilk dikkat etmeniz gereken, bıçaklarınızın yeterince keskin olması. Bu detay, ibadetin hakkıyla tamamlanması açısından da çok önemli!
  • Kurban Bayramında kesim işlemi genellikle birden fazla kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Tüm ekip işlemler esnasında son derece dikkatli olmalı. Yani bıçağınızla yaptığınız hamlelerin başkalarına zarar vermemesi için özenli davranmalısınız. 
  • Kurban Bayramında meydana gelen bıçak kazalarının ana sebebi acele etmek. Elinizin altında profesyonel bıçaklarınız varsa bu size zaten zaman kazandıracaktır. Ekstra hız kazanmak için aceleci davranmamalısınız. 
  • Kurban kesme işlemi pek çok aşamadan oluşuyor. Yüzme, ayırma, doğrama gibi aşamaların her birine uygun kurban bıçağı seçmeye özen göstermelisiniz.

3. Kurban Bayramında İşinizi Kolaylaştıracak Et Kesme Taktikleri

Kurbanınızı seçip ekipmanlarınızı da elinizin altına aldıktan sonra tek ihtiyacınız olan doğru taktikler! Doğru et kesme taktiklerini öğrendiğinizde bıçağınızı adeta bir sanatçı gibi kullanarak işleri kısa sürede bitirebilirsiniz. Hadi, şimdi bu taktiklere göz atalım!

3.1. Keskin Bir Bıçak Kullanın!

Kurban Bayramında işinizi kolaylaştıracak temel taktik keskin, doğru ve ergonomik bıçak kullanımı. Böylece daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. 

3.2. Etin Liflerine Dikkat Edin!

Etinizi keserken kas liflerininin yönüne dikkat etmek daha lezzetli ve kolay tüketilebilen parçalar oluşturmanızı sağlayacak. Bu sebeple etinizi keserken liflere paralel değil dik açı oluşturacak bıçak darbeleri vurmalısınız.

3.3. Kemiklerin Dağılmamasını Sağlayan!

Eti kemiklerinden ayırmak için ayırma bıçaklarını kullanmalı, kemikleri parçalarken de satırlardan yararlanmalısınız. Bunu yaparken kemikleri tek hamlede kırmaya gayret edin. Aksi takdirde birden çok darbe kemiklerin minik parçalara ayrılarak etin içine dağılmasına sebep olabilir.

3.4. Etlerinizi Kemiklerden Ayırırken Kas Dokuyu Koruyun!

Etlerinizi büyük kemiklerden ayırırken keskin bıçaklarınızın kontrollü darbeler atmasını sağlamalısınız. Böylece kemikten sıyırma işlemini yaparken kas dokunun bütün halinde kalmasını, etinizin dağılmadan estetik bir biçimde doğranmasını sağlamış olursunuz.

 

Pirge’nin kurban bıçakları ile bayramın en zorlu saatleri zahmetsiz bir sürece dönüşüyor. Size de sadece kalabalık sofraların ve paylaşmanın tadına varmak kalıyor. Kurban Bayramınız keyifli ve unutulmaz olsun!

                                                       

                                      

                 

                               

                               

 

Bedava Kargo
Kredi Kartı ile Taksit
Güvenli Alışveriş
Mutluluk Hizmetleri
Hızlı ve Kolay İade